Je problém, keď sa trojmesačný syn ešte neplazí?

Zodpovedané
22. dec 2021

Dobrý deň,

mám už skoro štvormesačné bábätko (nar. 31.8.2021) a ešte stále sa neplazí. Na brušku vie byť. i keď sa mu to nepáči, aj tak má pekne hore hlavičku. Je podopretý na rukách. Už sa začal občas aj naťahovať za vecami. Trápi ma, že sa ešte nevie plaziť.

Nemal by to už vedieť?

Ako ho to pripadne naučiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

vôbec sa netrápte. Synček má ešte kopu času na pohyb dopredu. Na plazenie ho vôbec nemotivujte. Nie je to dôležitý bod vývinu a niektoré deti ho repskočia a je to v poriadku. Radšej ho motivujte k pretáčaniu sa - veci mať na stranách nie pred synčekom, aby sa k nim pretáčal, alebo pivotoval postupne (otáčal sa okolo svojej osi).

Neskôr potom motivovať na 4, nie k plazeniu. A to tak, že bude na hološa, nie na šmyklavých povrchoch.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas