Je RTG nebezpečný pre dieťa?

Zodpovedané
25. máj 2020

Dobrý deň,

moja dcérka si 3x za pol roka zlomila ruku. Pri každom liečení a kontrole jej robili RTG. Za 6 mesiacov to bolo cca 10 snímok.

Nie je to nebezpečné?

Dá sa zistiť stav ruky aj bez toho, aby sa robil RTG?

Ďakujem

Dobrý deň,

to je asi otázka viac na ortopéda, resp.chirurga ktorý snímkovanie indikuje. Zlomenina ako taká sa určite bez RTG diagnostikovať nedá, takže vstupne je nutná určite.

Na kontrole si lekár potrebuje overiť ako sa zlomenina správa, či sú kosti v správnom postavení, správne zrastené atď, takže tiež je to potrebné.

Ak dcérku nechcete vystavovať zbytočnému RTG žiareniu, treba na ňu dávať asi väčší pozor. Ak bola zlomená tá istá ruka na tom istom mieste je vhodné zamyslieť sa prečo. Možno skontrolovať hladinu vitamínu D, vápnika, celkové prospievanie dieťatka.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas