Je s mojou 8 mesačnou dcérkou všetko v poriadku?

Zodpovedané
19. aug 2020

Dobrý deň,

dcéra má 8 mesiacov a vie pozrieť (keď sa pýtam, kde je) smerom na hodiny, na mačičku, na fotografiu, vie ako robí autíčko, vie ťap ťap, vie poslať pusu. Hovorí mama, baba, vava. Občas sa jej podarí aj tata, papa a dede. Aj vie pozrieť keď sa jej spýtam, kde je baba, kde je ocko. Niekedy vie aj napodobniť, čo jej poviem (samozrejme, že len hatlaninkou). Usmieva sa a smeje nahlas.

Dožaduje sa ma, ťahá sa ku mne a keď sa jej niečo stane alebo niečo urobí tak sa na mňa pozrie. Na meno reaguje, ale keď je sa niekedy hrá, alebo robí niečo, tak musím zopakovať viackrát. Často ukazuje na veci prštekom. To sa naučila keď chodíme po dome, ukazujeme prstom a pomenúvame veci.

Motoricky je ok. Nedávno kvôli pádu ju vyšetril neurológ, ktorý skonštatoval, že je po všetkých neuro stránkach v poriadku. Ale! Keď je blízko pri mojej tvári, tak mi nepozerá vkuse do očí, ale na vlasy, na čelo, na znamienko, ktoré mam na tvári, na nos, na ústa - tie mi chce otvoriť.

Nemala by mi pozerať v tesnej blízkosti tiež len do očí?

Keď je ďalej a ju zavolám, tak sa otočí a drží pohľad. Keď sa k nej prihovára niekto cudzí, tak sa na neho pozerá a pozerá. Keď príde bližšie, tak ho chytí za nos. Alebo keď je niekto blízko pri nej tak sa na neho nepozerá, ale sa pozerá osobe do očí osobe, čo je trosku ďalej.

Motoricky ovláda všetko, pretáča sa, druhé vzpriamenie, bočný šikmý sed, už si aj sama sadla. Plazí sa, dáva sa na štyri a pohupuje.

Ešte mi napadlo, že od malička jej nevadia cudzí ľudia. Buď sa na nich len pozerá a je vážna, ani sa neusmeje, ale neplače a pôjde k nim aj na ruky. Alebo sa jej hneď zapáčia a hneď sa usmieva.

Je podľa Vás všetko v poriadku?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, z toho, čo píšete mi príde ako úplne normálne neurotypické (neurologicky zdravé) dojča.

Očný kontakt má, z blízka spoznáva Vašu tvár (nielen oči) aj dotykom. Ak správne rozumiem Vašej neistote smerujte resp, naznačujete autistické črty, ktoré však ja z Vašeho výkladu veci nevidím.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas