Je správanie 13-mesačného syna v poriadku?

Zodpovedané
17. feb 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 13-mesačného syna. Znepokojuje ma, že neukazuje prstom, pričom ho to pravidelne učím - napríklad ukázať v knižke, kde je pes, mačka, ale nerobí to vôbec. Nechce ani tlieskať, ukázať pápá, ukázať aký je veľký. Nič podobné nerobí. Nenapodobňuje zvieratká. Nedá pusu, ale príde sa pomojkať, mojká aj svojich plyšákov.

Učím ho piť z pohára, ale väčšinou mu musím pomôcť. Jesť vie iba rukami, alebo ho kŕmim ja. S lyžičkou sa iba hrá. Kúsky papá bez problémov. Povie mama, dada, baba, nie, občas už aj účelovo. Začína opakovať po nás nejaké zvuky, gestá. Hrá sa s vkladačkou, navlieka krúžky a dá jednu kocku na druhú. Rád listuje knižky, hrá sa na skrývačku. Pohybovo je šikovný, od roka sám chodí.

Je takéto správanie v poriadku?

Ďakujem

Dobrý deň,

druhá časť otázky, kde popisujete správanie synčeka je úplne bežná, typická.

Prvá časť otázky, že neukazuje prstom, ani nenapodobňuje rôzne gestá je určite na odpozorovanie. Ak by sa tak nezačalo diať do 15. mesiaca, treba to povedať pani doktorke na prehliadke.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas