Je stolica môjho 10 týždňového synčeka v poriadku?

Zodpovedané
5. aug 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom kakania môho 10 týždňového bábätka.

Prvé týždne kakal viackrát denne praženicu s hrudkami mlieka. Neskôr kakal raz do dňa veľa a okrem toho pár hnedých prdikov. Stalo sa, že kakal aj raz za 2 - 5 dní. Posledný týždeň kaká veľmi často (aj 5 - 6x) do dňa riedku stolicu. Veľká časť vsiakne do plienky a sú tam hlieny a hrudky mlieka. Bruško ho bolí od narodenia, často sa puči, prdí a plače pri tom.

Je toto "nové" kakanie stále v poriadku?

Už viac ako mesiac dostáva Espumisan L a 4. deň ProbioFix. Skúšali sme aj Colief, ale iba 1 deň.

Môže užívať Espumisan a Colief naraz?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

zrejme momentálne synček prechádza "brušnou virózou". Neviem, či je dojčený, alebo má umelé mliečko. Ak dojčený, dojčite naďalej na požiadanie!

Ak má synček mliečko umelé, tak treba dávať prechodne bezlaktózové mlieko (asi na týždeň) a stolice by sa mali upraviť.

Môžete mu navariť aj ryžový odvar. Do litra vody dať 2 lyžice ryže, uvariť, scediť a zarobiť mu ten ryžový odvar (dať mu fľašku).

Znova ak nie je dojčený, tak postup: Najprv dať do 150 ml fľašky 100 ml RO, 50 ml umelé bezlaktózové mlieko. Na ďalší deň vymeňte pomer 50 ml ryžového a 100 ml bezlaktózového. Ryžový odvar v tomto prípade pôsobí ako "zahusťovač" stolíc.

Probiotiká, Espumisan aj Colief naraz môžete dávať.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas