Je to reakcia na očkovanie MMR vakcínou?

Zodpovedané
5. feb 2023

Dobrý deň,

v piatok bola moja 15-mesačná dcéra očkovaná MMR vakcínou a večer sa jej objavili takéto červené fľaky s vyrážkou v strede. Sobotu cez deň nič nemala, večer znova. Rovnako tak aj v nedeľu, ale len večer. V pondelok ráno sa jej objavil takýto výsyp, o hodinu po ňom nebolo ani stopy. Vždy sa to objaví len na hodinku. Je dojčená, nič nové nezjedla, nemá žiadnu novú kozmetiku a ani prací prášok. Pred očkovaním nemala nikdy nič podobné.

Je to reakcia na očkovanie MMR vakcínou?

Ďakujem

Dobrý deň,

ide o urtikariu - žihľavku.

Urtikária je frekventné detské kožné ochorenie prejavujúce sa tvorbou plošných začervenaní (urtík) na rôznych častiach tela, ktoré majú tendenciu miznúť a znova sa objavovať v iný čas, na inom mieste. Nakoľko sa kožný nález podobá popŕhleniu žihľavou. Toto ochorenie sa ľudovo nazýva aj žihľavka.

Akútna urtikária má množstvo príčin vzniku. Najčastejšie sú rôzne vírusové ochorenia a alergické reakcie, ktoré sa podieľajú na vyplavovaní histamínu, ktorý spôsobuje typický vzhľad urtík.

Urtiky vyskytujúce sa na tele sú svrbivé a menia svoj tvar a vzhľad. Väčšinou imponujú ako červené ale aj belavé miesta na koži, ktoré na jednom mieste pretrvávajú niekoľko desiatok minút až hodín. Následne sa objavia na inom mieste. Takýto stav migrovania zväčša trvá do troch dní (môže aj viac ale je to menej typické).

V liečbe je základom snažiť sa prísť na to, čo potencuje vznik urtík a spúšťač eliminovať (potravina? liek? prací prášok? infekcia? pot a peľ?). Vo veľa prípadoch sa však nepríde na skutočnú podstatu vzniku urtiky.

Dôležité je dieťaťu zvýšiť komfort a tlmiť nepríjemné svrbenie – predpis antihistaminík proti škriabaniu od pediatra. Pri dlhšom priebehu urtikárie, prípadne pri častejšom opakovaní je vhodné pátrať po možnej príčine. Spojitosť s očkovaním by som za tým tentokrát nehľadala.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas