Je to v poriadku, že syn tak dlho štvornožkuje a nechodí?

Zodpovedané
20. feb 2023

Dobrý deň,

máme 14-mesačného syna. Jeho vývoj prechádzal absolútne v poriadku. Sadol si z polohy na 4 ako 6-mesačný, rovnako vtedy aj začal štvornožkovať. Postavil sa cez polohu rytiera pri nábytku v 7. mesiaci. V 8. mesiaci začal okolo nábytku chodiť. Napriek tomu, že sám stojí už 6 mesiacov, štvornožkuje už 7 mesiacov, tak doteraz sám nechodí. Ani neskúša. Stojí bez držania aj dlhú dobu. Keď sa chce pohnúť vpred, tak ide na štyri. Nevie sa ani sám postaviť v priestore. Za ručičky ho samozrejme nevodíme, nepoužívame ani chodítka.

Je to v poriadku, keď sa postavil sám už tak dávno a aj tak stále štvornožkuje?

Ďakujem

Dobrý deň,

štvornožkovanie je veľmi dobrý a rozvíjajúci pohyb. Ak nedôjde k chôdzi do 15. mesiaca a dieťa pekne 4nožkuje, tak je to považované za úplnu normu. Dokonca sa momentálne uvádza vo fyzio zdrojoch až 18. mesiac.

Osobne by som ale po 15. mesiaci už dieťa poslala na fyzio skontrolovať psychomotorický vývoj a ďalej sa riadiť ich odporúčaniami.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas