Je v poriadku, keď 17-mesačná dcérka má vypuklý pupok?

Zodpovedané
22. sep 2022

Dobrý deň,

17-mesačná dcérka má vypuklý pupok.

Je to v poriadku?

Je nutná návšteva lekára?

Ďakujem

PS: Fotky posielam v druhej otázke, prosím nezverejňovať

Dobrý deň,

pri takomto pupku môže ísť o herniu a nemusí. Či o ňu ide, tak to potvrdí iba sonografické vyšetrenie (prípadne odpovede na otázky či sa zvýrazňuje pri plači, tlačení na stolici, kašlaní).

Ak o herniu nepójde, tak pravdepodobne pôjde o "slabé brušné svaly", prípadne ľahkú diastázu, to ale určí fyzioterapeutické vyšetrenie dcérky.

Postup teda: K doktorke na vylúčenie hernie. Ak bude vylúčená, objednať fyzioterapeuta a ten Vám dá zopár cvikov na doma. U detí medzi 1. - 3. rokom sa cvičí pomerne ťažko kvôli spolupráci, ale sú to skôr také cviky na fitlopte, formou hry.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas