Je v poriadku, keď 5 mesačné dieťa zaspáva so zakrytou tváričkou?

Zodpovedané
19. jan 2022

Dobrý deň,

mám skoro 5 mesačného chlapčeka, ktorý bol vždy nespavec. Našli sme si režim a konečne spinká aspoň 2x za deň. Spí niekedy len na pol hodinku doobeda a potom v kočíku poobede.

Posledný týždeň má problém pri večernom zaspávaní. Predtým sme ho uspávali tak, že sme ho nosili po izbe, zabaleného a tak zaspinkal. Potom začal zaspávať tak, že ležal v hniezde, ja pri ňom a zaspinkal jedine tak, že mal zakrytú aj tváričku.

Je v poriadku, keď zaspí so zakrytou tváričkou?

Bojím sa i napriek tomu, že máme monitor dychu.

Druhý problém je, že posledný týždeň nič nezaberá a večer pred spaním plače až kým nezaspí. Nepomáha nič. Ani mlieko, ani nosenie ani básničky, ticho, spievanie. Nie je to plač ako keď ho niečo bolí. Skôr ako keby sa nevedel upokojiť.

Čím by to mohlo byť a čo by pomohlo?

Ďakujem

Dobrý deň,

nebudem Vám klamať - nie je to bezpečná forma spánku. Rozumiem, že každý rodič v otázke spánku robí to, čo aktuálne funguje. A vám aktuálne funguje toto.

Plač môže byť spôsobený preúnavou. Pokiaľ sa synček psychomotoricky posunul, napr. nezačal sa pretáčať, či nie je viac na brušku? Tak môže byť že je skôr unavený a nevyhovuje mu tento čas na uspávanie. Neviem aký máte pred spánkom režim, lebo niekedy deti po kúpeli zostanú rozhodené.

U detí je to tak, že to čo fungovalo včera, tak nemusí dnes a môže zasa zajtra. Skúšajte preto nájst, čo Vám funguje na večerné uspávanie. Dúfam, že sa Vám poadrí nájsť bezpečnejšiu spánkovú asociáciu na uspávanie ako prekrytie hlávky.


Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas


Union zdravotná poisťovňa prináša svojim najmenším poistencom množstvo benefitov. Získajte príspevok na okuliarové rámy pre deti a veľa ďalších výhod.
www.union.sk/vyhody-pre-najmensich