Je v poriadku, keď polročné dieťa nepriberá?

Zodpovedané
22. dec 2021

Dobrý deň,

chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o názor na náš problém. Môj 5,5 mesačný synček (nar. 36+3tt - 2940g) už cca 6 týždňov nič nepribral. Zo začiatku mal nárastky váhy nadpriemerné (prikladám obrázok) a bol vždy plne kojený.

Od ukončeného 5. mesiaca som začala aj z toho dôvodu podávať príkrmy a od začiatku papal ukážkovo. Vždy zje všetko a po 2 týždňoch sú to aj 150 g - 200 g dávky. Ochutnal už aj hovädzie mäso a ani s ním nemá problém. Kojím na požiadanie cca každé 2 hodiny. Avšak na váhe sa mu nič neprejavuje.

Má už 2 zúbky, ktoré mu vyšli pred 2 týždňami a aktuálne má opuchnuté aj celé horné ďasno a vidieť, že čoskoro sa prerežú minimále ďalšie dva. Apetít mu zuby zatiaľ neovplyvnili. Pravdepodobne sa vytiahol aj do dĺžky, ale okom to ťažko odhadnem. Na poslednej poradni 24. novembra som moje obavy ohľadom priberania spomenula. Vážil 7 600 g. Odpoveďou bolo, že malý nevyzerá nato, že by nepriberal. Odvtedy nepribral ani gram. Ďalšiu poradňu máme až 10.2.2022. Je mi jasné, že váhu má na svoj vek ešte aj takto peknú.

Je takáto dlhá stagnácia v poriadku?

Pomaly to už budú 2 mesiace bez čo i len minimálneho nárastku váhy.

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ dieťatko psychomotoricky napreduje, nie je problém s bruškom, nevracia, pravidelne ciká, kaká a je spokojné, tak je to stále v poriadku. Môžete skúsiť zaradiť kaše, ktoré sú kaloricky trošku nabitejšie ako zelenina, takže by to mohlo pomôcť.

Predpokladám, že sa začína pohybovať - otáčať, pivotovať, prípadne loziť, takže má oveľa vyššie energetické nároky. Hoci priberať by mal, ale ak je všetko iné v poriadku, tak sa v tomto prípade nič iné nerobí.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas