Je v poriadku, keď ročná dcérka má znížený bilirubin a zvýšené trombocyty?

Zodpovedané
7. jún 2021

Dobrý deň,

ročná dcérka máva opakovane v krvnom obraze znížený bilirubin a zvýšené trombocyty.

Je sledovaná na kardiológii kvôli dierke v srdiečku a tiež na gastre. Ako batoľa mala problém s vyprázdňovaním. Inak nemá žiadne zdravotné problémy.

Je znížený bilirubín v poriadku?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

trombocytóza alebo zvýšený počet trombocytov sa vyskytuje u dojčiat a detí relatívne často. Napríklad u predčasniatok, ktoré rýchlo rastú, pri infekcii, zápale, hemolytickej anémii, po operácii, traume, strese. Liečba vo väčšine prípadov nie je potrebná, dochádza k poklesu samovoľne postupne.

Čo sa týka bilirubinu, nepoznám žiadne ochorenie, ktoré by súviselo s nižšou hodnotou. Naopak vyššia hodnota je súvisiaca so žltačkou. Takže myslím, že aj toto môžete ignorovať.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas