Je v poriadku opakovaná teplota po nástupe do jaslí?

Zodpovedané
31. máj 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať ohľadom zvýšenej teploty u 17 mesačnej dcéry. Pred mesiacom nastúpila do jaslí a odvtedy mám pocit, že je vkuse chorá. Prvý týždeň mala nejaký črevný vírus, 3x zvracala a mala jemne zvýšenú teplotu (+-38 stupňov).

Druhý týždeň mala laryngitídu - typický štekavý kašeľ, sople a 3 dní teplota nad 38 stupňov. Toto som chytila aj ja a držalo ma to vyše týždňa - kašeľ a plné dutiny podobne ako dcéra.

Tretí týždeň som si opäť všimla “nové sople” avšak teplota sa jej držala stále okolo 37 stupňov a nijaké ďalšie príznaky nemala.

3 dni na to sa jej zhoršil spánok. Mala som pocit, že ju niečo bolí (v tomto prípade si myslím, že to boli zuby. Idú jej momentálne stoličky a má napuchnuté ďasná). Dva dni potom (minulý týždeň) opäť teplota nad 38.

Navštívila som teda doktorku, ktorá ju skontolovala a povedala, že má jemne červené hrdlo (pravdepodobne nový vírus), ale inak vyzerá byť úplne v poriadku.
Keďže nastúpila do kolektívu, je úplne bežne že “chytí” všetky možné vírusy a pokiaľ mám doma Paralen (v prípade zvýšenej teploty), tak nič viac nie je potrebné.
Taktiež vravela že teplota od 37 stupňov do 38,3-4 môže byť spôsobená rastom zúbkov.

Dcéra znáša teplotu veľmi dobre. Väčšinou sa hrá ako obyčajne, pije veľa vody a taktiež normálne je (výnimočne odmietne jedlo - väčšinou vtedy, keď je unavená).

Avšak, dva dní dozadu opäť teplota, tentokrát nad 39. Po Paralene jej pekne klesla a opäť sa normálne hrala/jedla/pila. Včera celý deň bez teploty (až ku večeru 38,2). Dnes celý deň bez teploty a opäť k večeru 38.5.

Súhlasíte s tým, čo vravela moja doktorka?

Je podľa Vás nevyhnutné nejaké ďalšie/hlbšie vyšetrenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

bez vyšetrenia dieťaťa sa ťažko hodnotí, ale v podstate súhlasím. Každopádne - ak horúčka trvá viac ako 3 dni je vhodné opätovné vyšetrenie.

Neviem, či medzi jednotlivé epizódy ochorení ste dcérku dávali do jasličiek, či nie. Ale nie je to vhodné. Po prekonaní choroby by mala byť aspoň týždeň doma, lebo pôjde z choroby do choroby. Imunita a telo si musia ja po ochorení oddýchnuť, nie sa vystavovať ďalším patogénom (ktoré v kolektíve sú). Ak sa nedá zostať doma Vám, zapojte babky alebo nejakú pani na stráženie.

Zároveň odporúčam probitoiká s LGG teda Probiofix Imun Baby + ak nemá dosť ovocie v strave, tak Cevitko.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas