Je váha môjho 14 mesačného syna nízka?

Zodpovedané
23. dec 2020

Dobrý deň,

mám 14 mesačného synčeka, ktorý sa narodil s mierne zväčšenou aortou. Operácia nebola potrebná. Raz za (pol)rok navštevujeme kardiológa.

Syn má 70 cm a váži 9 600 g. Na poslednej poradni pediatrička povedala, že váži málo. Vraj ako ročný mal vážiť 10 kg. Doporučila mi dať vyšetriť syna endokrinológovi.

Syn prospieva dobre. Popri tuhej strave bohatej na vlákninu, ktorú vždy spapá, tak je stále aj kojený. Nižšiu váhu pripisujem tomu, že kaká trikrát za deň a veľa sa hýbe.

Aký je Váš názor?

Mám ísť so synom na endokrinológiu?

Ďakujem

Dobrý deň,

na svoj vek je váha na tzv. 10. percentile váhového grafu, čo neznamená nič "tragické", veľa detí (najmä kojených) má nižšiu hmotnosť, ak to nie je pod 3 percentil, alebo zrazu dieťa z vyššieho percentilu neklesne (čo značí neprospievanie), ale dlhodobo sa drží napríklad na 10tom percentile, tak to je v poriadku.

Prikladám graf, kde si môžete skúsiť zaznačiť ako synček vážil v ktorom mesiaci a či teda náhodou sa napríklad nedostal z 50percentilu na 10. To by bolo treba prešetriť prečo zrazu tak klesol...ale ak sa pohybuje stále okolo toho 10teho, ja by som to k endokrinológovi neposielala.

Čo sa týka vlákniny, tú dieťa v tomto veku tak veľa nepotrebuje, možno aj preto tak veľa kaká. Vôbec nie sú vhodné celozrnné výrobky, ani pridávať externe vlákninu.

Prijímať ju iba z ovocia a zeleniny, prípadne zŕn.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas