Je vhodná letecká dovolenka pre 10,5-mesačne bábätko?

Zodpovedané
18. aug 2022

Dobrý deň,

zvažujeme dovolenku pri mori. Staršie dieťa má 5 rokov a má veľmi časté laryngitídy a pobyt pri mori mu pomáha. Manžel má fyzicky náročnú prácu a pobyt pri mori a oddych mu tiež prospieva.

Minulý rok sme neboli, keďže som bola vo vysokom štádiu tehotenstva. Tento rok by sme veľmi chceli ísť k moru koncom augusta. Zvažujeme či ísť letecky alebo autom do Chorvátska. Rozhodovanie je kvôli synčekovi ktorý bude mať koncom augusta 11 mesiacov. So starším sme boli v Bulharsku, keď mal 16 mesiacov.

Ako by ste sa rozhodli vy?

Cesta autom by trvala 10 hodín a letecky kratšie, ale posledné základné očkovanie má až v septembri.

Ďakujem

Dobrý deň,

posledné základné očkovanie bude mať až v 15. mesiaci. Teraz v roku bude mať 3. dávku Hexavakcíny, takže proti tým ochoreniam už je sčasti chránený.

Nie je chránaný proti osýpkam, ktoré sa v malých epidémaich hocikde vyskytnú. Samozrejme pri cestovaní s množstvom ľudí sa môže nakaziť pravdepdoobnejšie "čímkoľvek" prenášaným kvapôčkovou cestou, ale to sa môže aj v detskom kútiku, či v obchodnom centre. Veď obyvateľstvo teraz migruje sem-tam.

Odporúčanie (oficálna) na lietanie s deťmi je, neletieť s novorodenecom, následne byť obozretný do 6. mesiaca. Po tomto období sa stáva lietanie s deťmi podľa odporúčaní "bežné". Rozhodnutie je na Vás, verím, že sa rozhodnete tak, aby ste boli všetci spokojní a oddýchli si.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas