Kedy ísť s uzlinou a guličkami na hlavičke k lekárovi?

Zodpovedané
30. apr 2019

Dobrý deň,

môj syn dostal pred 2 týždňami nádchu, ktorá trvala 11 dní. Hneď na začiatku som si všimla, že má zdúrenú uzlinu vo veľkosti veľkej fazule a stále to pretrváva.

Po akej dobe mám toto riešiť návštevou pediatra?

A ešte som mu na oboch bokoch krku a na hlavičke nahmatala guličky.

Kašeľ nemal a teplotu mal maximálne 37,5°C po odčítaní v konečníku.

Naposledy som s ním bola u lekára pred 3 týždňami na predoperačnom vyšetrení (hernia - ochorel v nemocnici od chorého dievčatka na izbe). Tam mal krvné výsledky ok, až na hemoglobín.

Ako mám ďalej riešiť jeho zdravotný stav?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

v prvom rade Vás jemne poopravím.

Hernia nie je prenosné ochorenie a nie je možné, že ochorel od dievčatka v nemocnici. Hernia (alebo tzv. prietrž) je vysunutie orgánov z brušnej dutiny v peritoneálnom vaku cez brušnú stenu navonok. Najčastejšia príčina vzniku je to vrodená vada, môže vznikať aj pooperačne a postraumaticky.

U detí je najčastejšia hernia umbilicalis ( v oblasti pupka) alebo inguinalis ( v oblasti slabín). Liečba je operačná, je na chirurgovi.

Ku krvným výsledkom: synček je anemický, bolo by vhodné doplnenie sérového železa z krvi a podľa toho nasadenie preparátu železa na úpravu stavu - u detí dojčiat a batoliat je anémia bežná a pekne reagujú na liečbu, ktorú už riadi Váš pediater.

A v neposlednom rade, čo sa týka uzliniek - u detí bývajú na krku po respiračných ochoreniach často zväčšené, v podstate návšteva lekára je nutná na potvrdenie či ide o uzlinu. Lekár prezrie, či sa uzliny nenachádzajú aj v iných miestach (kde by ich výskyt mohol signalizovať vážnejšie ochorenie) a bude ju sledovať.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas