Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Dobrý deň,

ochorenie salmonelózy u ľudí vzniká zväčša alimentárnou cestou - t.j. kontaminovanými potravinovými článkami, ktoré pred konzumáciou neboli dostatočne tepelne spracované a patogény sa neusmrtili. Prenos medzi ľuďmi sa často preceňuje.

Vaša dcérka mala 2x pozitívne výsledky, avšak je to ešte krátky čas (cca 6 týždňov od nákazy), môže byť krátkodobou nosičkou salmonely - nosičstvo trvajúce niekoľko týždňov, prípadne mesiacov.

Nosičstvo salmonel u bežných ľudí vyžaduje dodržiavanie zásad osobnej hygieny, v kolektíve detičiek, kde sú nosiči salmonel vyžaduje dodržiavanie "kolektívnej hygieny", čo sa v každej škôlke dodržiava určite aj tak.

Výnimočné opatrenia pri nosičstve salmonel sú u ľudí pracujúcich v kuchyniach a v spoločných stravovacích zariadeniach - tí majú zákaz práce. Inak nie je dôvod na dlhšiu separáciu krátkodobých nosičov salmonel po prebehnutí akútnej formy ochorenia.

Vaša dcérka bude môcť v krátkom časovom horizonte určite nastúpiť do škôlky. Možno si škôlka overí informácie u obvodného lekára/hygienika.


Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová