Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Koľko by malo zjesť dvojtýždňové bábätko?

Zodpovedané
Spánok novorodencaUmelé mliekaNovorodenecDojčenie detí
26. jún 2020

Dobrý deň,

môj dvojtýždňový syn je kŕmený výhradne umelým mliekom. Mám však pocit, že je stále hladný. Podľa tabuľky na krabici od umelého mlieka by malo dieťa od 2. - 8. týždňa spapať cca 8 dávok denne po 90 - 100 ml.

Synček si častokrát pýta aj o dve - tri dávky denne viac ako je uvedené množstvo. Niekedy je hladný už po hodine od posledného kŕmenia. Skúšala som dávať mu v takom prípade po hodine len 60 ml, no neupokojil sa kým nedostal aj zvyšok dávky. Kaká a ciká pravidelne, nemá problémy s bruškom. Nechcem ho však zbytočne prekrmovať.

Mám veriť, že si pýta naozaj iba koľko potrebuje?

Ďakujem

Dobrý deň,

prvých 6 týždňov je na to, aby ste si spolu so synčekom spravili nejaký režim a je úplne prirodzené, že bábätko nemá režim hneď ako sa narodí. Čiže to, že pýta nateraz viac, by som nebrala ako niečo, čomu by sme nemali vyhovieť - ak po dávkach nevracká (známka prejedenia), tak mu treba dať ak je nespokojný a pýta si ďalej.

Neskôr (po 6. tt) si však treba režim striktnejšie dodržiavať a bábätko neprekrmovať, nakoľko ak by priberalo viac ako by malo, tak to spôsobuje dojčenskú obezitu, ktorá je základom pre obezitu a civilizačné ochorenia typu cukrovka, aterioskleróza, infarkt do dospelosti... Takže tam potom nedávať častejšie ako každé 2,5 až 3 hodiny.


Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová