Koľko trvá pokým prejdú zadné hlieny?

Zodpovedané
13. mar 2019

Dobrý deň,

mám 10 mesačného synčeka, ktorý má už týždeň zadné hlieny. Zo začiatku mu išli aj soplíky, ale už sme všetky vybrali odsaváčkou. Hlieny ešte má. Dávam mu aj sirup na uvoľnenie.

Koľko trvá kým to prejde?

Kedy treba ísť k lekárovi?

Ďakujem

Dobrý deň,

synčekovi aplikujte viackrát denne izotonickú morskú vodu do nosa, po nej môžete skúšať synčeka aj odsať (ak však nič nepôjde, zbytočne ho "netrápte"). Neviem, či Vám lekár predpísal aj antihistaminiká, ak áno, podávajte ich. Neviem, o aký sirup ide, ale ten podávajte aj naďalej (na trhu sú aj voľnopredajné výťažky z rastlín - ak synček nie je alergik - v liečbe stačí však mať 1 liek na uvoľňovanie hlienov), výborná je inhalácia Vincentky, aby sme dosiahli uvoľnenie hustých hlienov. Snažte sa neprekurovať izbičku (prípadne na noc vlhký uterák na radiátor).

Na otázku koľko to trvá Vám bohužiaľ presne neodpoviem, nakoľko je to veľmi individuálne. Akútna rinosinusitída je vírusové ochorenie, ktoré trvá v závislosti od organizmu a efektivity liečby rôzne dlhú dobu, najčastejšie však 3 - 14 dní, avšak až po 12 týždňoch sa hodnotí ako chronická (ku ktorej sa terapeuticky pristupuje inak).

Ak dostatočne pije a papá, plienky sú mokré, tak k lekárovi treba ísť ak sa pridružia vysoké teploty. Inak treba počkať kým ochorenie úplne neprejde. Držím palce!

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas