Má dvojročný syn oneskorený vývin reči kvôli operovanej skafocefálii?

Zodpovedané
13. máj 2022

Dobrý deň,

syn má 2 roky a 3 mesiace a skoro vôbec nerozpráva. Nepovie ani mama, len sem tam tatík.

Na meno niekedy reaguje, ale to je veľmi málo. Opakovať vie krásne, vie sám pomenovať aj zeleninu a ovocie podľa obrázku. Vie si zaspievať aj veľa pesničiek. Len si brble svojou rečou.

Na otázky mi neodpovie ani áno a ani nie. Nepovie ani ahoj ak prichádzam - odchádzam. V 10. mesiacoch bol operovaný na hlavu kvôli skafocefálií.

Je len trošku pozadu kvôli operácii, alebo mám vyhľadať nejakého špecialistu?

Niekedy mi príde, že mi vôbec nerozumie. Úkony ako daj do koša, daj mi pusu, poď na ruky a podobné chápe.

Ďakujem

Dobrý deň,

pri oneskorenom vývine reči sa najprv vylučuje možná poruchu sluchu cestou OL či ORL a potom sa dieťa odosiela na neurológiu. V cca tých 2,5 rokoch by sa dalo aj logopedicky intervenovať.

Dovtedy samozrejme doma veľa pesničiek, málo telky s obrazom, veľa knižiek a čítania, aktívne synčekovi všetko pomenúvať...

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas