Má môj 2-mesačný syn reflux?

Zodpovedané
31. jan 2023

Dobrý deň,

môj syn má 2 mesiace. Od narodenia je to veľmi nepokojné dieťa, často plače, málo spí. Posledných 10 dní je ešte viac nepokojný, pridalo sa vracanie pri každom dojčení a raz denne vracia aj prúdom. Niekedy sa vyvracia aj hodinu po dojčení. Čká sa mu pravidelne 2-3x do dňa. Občas kašle, hoci nemá plný nos ani nič spojené s chorobou. Spánok má 15 - 20 minút a zobudí sa tak, že plače. Po každom dojčení plače úplne záchvatovo. Nosím ho v zvislej polohe 20 - 30 minút, je ťažké ho upokojiť. Niekedy sa stáva, že plače aj počas dojčenia, hlavou krúti zo strany na stranu a ohýba sa ako luk.

Všetky opatrenia ako vyvýšená poloha na postieľke, nosenie vo zvislej polohe po dojčení, časté dojčenie v malých dávkach či odgrgnutie. Toto všetko robím, no napriek tomu syn plače každý deň. Na váhe však priberá, do poradne sa chystáme až o týždeň, ale už som veľmi vyčerpaná z nosenia a z jeho srdcervúceho plaču.

Čo mám robiť?

Môže to byť reflux?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, môže ísť o reflux. Skúste vy ako dojčiaca mamička vyradiť zo stravy všetko mliečne (ani bezlaktózové, ani čokoládu, ani maslo, ani polotovary obsahujúce mlieko) aj vajcia na 2 týždne. Uvidíte, či nebudete pozorovať zlepšenie. Ak nie, vráťte sa naspäť k jedálničku. Kúpte si vápnik s Dčkom a dávajte si to pokiaľ nebudete jesť mliečne výrobky.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas