Má môj 8 mesačný syn znaky autizmu?

Zodpovedané
29. dec 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom možné autizmu u 8 mesačného bábätka. Podľa mňa sa správa primerane. Keď sme doma, tak si pýta na seba pozornosť. Chce ma, aby sme sa hrali, aby som sa mu venovala. Plače a čím viac ho nechám samého, tak plače ešte viac a hlasnejsie. Nerád je sám.

Keď sme u rodičov, tak je pokojne s nimi. Keď je na nových miestach, tak ľudí ani neeviduje. Pozerá sa okolo seba a vidím na ňom, že ho všetko nové fascinuje.

U nás doma je to skôr opak. Staré veci, hračky, okolie a stereotypy neznáša. Nudí sa a plače. Stále chce niečo nové. Ale to, že je aj s inými ľuďmi v pohode, tak to ma vydesilo.

U doktorky plače, ale s neznýmymi je v pohode. A plus aj to, že s autíčkom sa nehrá. Prstami gúľa kolieska, ožužle ho a hodí ho preč.

Je problém, že sa ešte nehrá s autom tak ako by mal?

Sem tam ho aj gúľal, ale to podľa mňa omylom. Inak všimne si všeličo možné, drobné, aj na zemi, aj na hračke. Očný kontakt má. Rád si vypočuje, ked spievam. Napodobňujem mu zvuky a smeje sa. Nemal koliky. Užíva Pyridoxin, lebo má ľahkú hypotóniu. Na slovo nie niekedy reaguje, niekedy nie. Rozumie už aj niektorým slovíčkam - poď sem, pozri sa sem. Niekedy sleduje aj to, keď mu svojim prstom niečo blízke ukážem. Zatiaľ sa iba plazí, ale neštvornožkuje. Ešte sa nepostavil.

Ide o známky autizmu?

Ďakujem

Dobrý deň,

prečo Vás vydesilo, že je v poriadku s novými ľuďmi? Je to úplne super. Separačná úzkosť ešte zrejme iba príde. Sú deti s temperamentom ako Vaše, že sa neboja iných ľudí a je to tak absolútne v poriadku.

Na hru s autíčkom je ešte malý. Inak je psychomotorika úplne v norme. Takmer na všetko má ešte čas - porozumenie, napodobňovanie.

Absolútne žiadne známky autizmu nevidím.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas