Má môj 9 mesačný synček autistické črty?

Zodpovedané
21. jan 2022

Dobrý deň,

kvôli nástrahám autizmu viac sledujem svojho 9 mesačného syna, ktorý nie vždy počúva na meno. Tak 50:50. Keď zapískam, alebo poviem kukuk, tak sa pozrie hneď a usmeje sa. Myslím si, že rozumie. Niekedy sa pozrie na prvý raz, inokedy na piaty raz. Keď zvýšim hlas, tak pozrie s úsmevom.

Nedáva ešte papa, ani ťap ťap. Nechce. Je komunikatívny a rozumie tomu, čo chcem od neho. Keď sa pýtam, kde je baba v časopise, tak ukáže rukou. Na stene máme fotky. Keď sa pýtam, kde je psík, tak ukáže rukou. Keď mám v jednej ruke loptu a v druhej auto a opýtam sa, kde je lopta, tak sa dotkne rukou.

Knižky máme v krabici. Rukou sa dotkne tej, ktorú chce čítať. Keď sa pýtam, kde je lampa, tak pozrie hore. Pusu mi dá vtedy, keď si vypýtam. Keď chce ísť na ruky, tak si ich zdvihne.

Keď sa kúpe, tak tam má viac hračiek. Opýtam sa, kde je kačka a chytí ju do ruky. Boli sme na ihrisku a sledoval deti. Čupli sme si a trhal trávu. Keď sa hráme na indiánov a začnem vykrikovať aaaa, dám na svoje ústa ruky. Potom mu poviem, že teraz ty. Začne tiež. Často sa ku mne túli. Štvornožkuje a často tlačí moju hlavu jeho.

Hovorí mama, dada, veľa bľaboce, piští. Celý deň mu rozprávam, čítam, spievam. Nenechám to na elektroniku. Máme hračku, ktorú treba stlačiť a začne sa točiť. Snaží sa ju sám zatlačiť. Keď mám bublifuk, tak sleduje bubliny. Zvykli sme sa hrať nahánačku. Pozrie sa na mňa tak vtipne, že poď chyť ma. Idem za ním, potom sa zastaví. Opäť sa pozrie na mňa dozadu, usmeje sa a pokračuje v plazení/štvornožkovaní.

Zaujíma ho to, čo majú hračky na zadnej strane. Hračky búcha iba o seba. Hodí ich na zem.

Na hlasné zvuky ako biely šum ešte zaspí. Telka ho až tak nezaujíma. Mobil mu vôbec nedávam.

Je v poriadku, že nepočúva na meno?

Má autistické črty?

Ďakujem

Dobrý deň,

wau. Je strašne strašne šikovný, vy ste skvelá starostlivá maminka. 🙂Nemá žiadnu autistickú črtu, reagovať na meno bude neskôr. Búchanie hračiek o seba aj ich hádzanie je úplne typické najmä u detí do roka a trošku viac. Super, že nedávate elektroniku. Skvelé.


Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas


Union zdravotná poisťovňa prináša svojim najmenším poistencom množstvo benefitov. Získajte príspevok na okuliarové rámy pre deti a veľa ďalších výhod.
www.union.sk/vyhody-pre-najmensich