Má moja 13-mesačná dcéra dostatočný pitný režim?

Zodpovedané
26. okt 2022

Dobrý deň.

chcela by som sa poradiť ohľadom pitného režimu u mojej dcérky, ktorá váži 9,5 kg. Od začiatku je len dojčená. Už asi od 8. mesiaca sa cez deň veľmi dojčiť nechce. Dojčíť ju v súčasnosti už len 1x denne a ešte pred nočným spánkom. Ráno po zobudení sa nechce dojčiť, raňajkuje pečivo s maslom a ovocie. Na desiatu má jogurt alebo ovocnú taštičku. Obed má mäsovo-zeleninový. Neskôr si dá chrumky a na večeru má nemliečnu kašu s ovocím.

Ponúkam jej čistú vodu z fľašky so slamkou. Niekedy si dá len trošku, inokedy by vypila aj 2 dcl naraz. Preto jej tam dávam len asi 0,5 dcl, aby nepila veľa naraz. Takto vypije asi 3 dcl vody za deň. Cez deň jej mením plienku 4 - 5x a nie vždy je úplne premočená. Čítala som, že takéto dieťa by malo vypiť asi 100 ml na kg váhy. Neviem si predstaviť, že by dcéra vypila liter tekutín za jeden deň. Zrejme sa to uvádza vrátane mlieka, neviem však, koľko ho dcérka cez deň vypije. Zároveň sa ale uvádza aj to, že materské mlieko nie je tekutina, ale jedlo. Mám z toho preto zmätok.

Má moja dcéra dostatočný príjem tekutín?

Mám skúšať viac dojčiť cez deň, či pridať UM?

Ako často jej mám ponúkať vodu, keď naraz vypije 0,5 dcl?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozumiem Vášmu zmätku, skúsim objasniť. Mliečko sa nemá brať ako tekutina na uhasenie smädu. To by mala byť prednostne voda - ako celoživotne najlepší návyk na uhasenie smädu. Preto sa mlieko berie ako "jedlo".

Pri príjme tekutín však hovoríme o celkovom príjme. Ráta sa tam napr. voda, ktorá sa dáva pri príprave kaše, aj mlieko, aj polievka.

Nevidím inak dôvod prečo by nemohla vypiť aj 2 dcl naraz, ak má zrovna chuť.

To, že je všetko v poriadku ukáže jej klinický stav, nie "tabuľková hodnota" koľko má na kg prijať (máloktoré dieťa v praxi reálne túto hodnotu dosiahne). Klinický stav svedčiaci pre to, že je všetko v poriadku je, že má aspoň 6 pocikaných plienok denne, je hravá, spokojná, stolica nie je príliš tvrdá, nesťažuje sa na bolesť, nie je umrkotkaná z nevysvetliteľných príčin.

Vodu môže mať stále na dosah - na hracej podložke, kde trávite čas. Pokojne ponúkajte každú hodinu. UM netreba pridávať pokiaľ má dostatok mliečnych produktov v strave. Dojčenie si reguluje sama, je to tak v poriadku.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas