Má moja dcérka mrle?

Zodpovedané
11. júl 2020

Dobrý deň,

moja 1,5 ročná dcérka sa pár dní v noci budí a ťahá sa za plienku a plače. Videla som ju aj viackrát škrabať sa za zadoček. Stále nosí plienku.

Iné ťažkosti nemá. Nemá výtok a ani zapareniny.

Môže ísť o mrle?

Sú vždy viditeľné v stolici?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

môže ísť o mrle, pri ktorých je typický nepokoj, budenie sa, škriabanie v oblasti konečníka. Viditeľné bývajú skôr v noci, v stolici iba zriedka.

Diagnostika je v podstate anamnézou, robí sa perianálny zlep, ktorý však nie vždy parazity "zachytí".

Je nutné preliečenie Vermox-om (jedna tbl teraz, ďalšia o 3 týždne, aby sa eliminovali všetky + preliečenie aj ostatných členov domácnosti a zvýšený hygienický štandard počas liečby - denná výmena prádla, uterákov, pyžamka).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas