Má moja skoro trojročná dcéra problém s črevami, alebo jej mám len zmeniť probiotiká?

Zodpovedané
18. feb 2020

Dobrý deň,

moja dcéra má 2 roky a 8 mesiacov a čoraz častejšie sa bojí ísť kakať na záchod. Nikdy s tým nemala vôbec problém. Keď sa jej chce, tak poskakuje a kričí kakať, kakať. Ideme a nič. Bojí sa potlačiť, že ju boli riťka. Ale zapečená nie je. Nakoniec sa vykaká.

Stáva sa, že nekaká aj 3 dni. Od malička jej dávam probiotiká Probiofix imun. Má aj dosť smradľavé prdkanie.

Treba vymeniť probiotiká, alebo má problém s črevami?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ide o bežný problém batoliat v tomto veku, kedy zadržiavajú stolicu. Je potrebné vedenie dcérky, že kakanie je prospešné, že kakajú aj dospeláci atď.

Do stravy je vhodné pridať zeleninu, ovocie, minimalizovať čokoládky. Ak ju zapeká, tak aj pečivo a mliečne výrobky - najmä pitie mlieka, pokojne stačí 150ml/denne. Dôležitý je aj príjem tekutín - vody.

Ak by problém pretrvával viete kúpiť prechodne prípravky ako vláknina pre deti topnatur, Optifibre (od 3 rokov).

Probiotiká zmeniť môžete. Niektorí gastroenterológovia odporúčajú po čase meniť značku.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas