Má moje trojtýždňové dieťa koliku?

Zodpovedané
1. jan 2021

Dobrý deň,

mám trojtýždňové bábätko, ktoré e plne dojčené. Od 2. týždňa stále plače, kaká do každej plienky, má vetry (čiže zápcha to nie je, ani zastavené vetry). Stále pregĺga, počuť ako mu hučí v bruchu, nevie si odgrgnúť.

Viackrát do dňa odmieta prsník, plače, je bordový a napína sa. Stále stoná, napína sa. Aj 10. minút po tom, čo zaspí. Budí sa, nevie sa ukľudniť. Dávam feniklový a harmančekový čas a Espumissan. Zlepšilo sa to len trochu. Poobede spí kľudne, ale doobeda a večer alebo nadránom vystrája.

Neviem ho ukľudniť a donútiť ho normálne sa napiť z prsníka.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

ide o koliku. Bohužiaľ na to v obmedzenom množstve pomáhajú Vami uvedené čaje a lieky, pokračujte v Espumisan 5x denne 25 kvapiek, čaj za lyžicu pred kojením (určite nie viac, môže to zhoršiť koliku lebo detičky nemajú čo piť čaje!).

Pri kolikách sa treba výzbrojiť trpezlivosťou, láskou a mať na pamäti, že detičky to negatívne neovplyvňuje. Väčšinou po 3-4.mesiaci úplne ustúpia, najviac plaču býva do 9. - 12. týždňa. Sú spôsobené nevyzretim gastrointestinalného traktu. Dobré je bábätko veľa nosiť, spievať mu, kontakt koža na kožu a dojčiť na požiadanie.

Ak odmieta prsník, nenúťte. Ponúknite za pár minút. Ak by boli problémy pri dojčení, s tým sa radšej obráťte priamo na laktačnú poradkyňu.

Odgrgnutie je v tomto prípade veľmi dôležité, aby sa nehromadil vzduch v žalúdku.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas