Mám 14 rokov a nemám menštruáciu. Je to v poriadku?

Zodpovedané
18. feb 2020

Dobrý deň,

mám 14 rokov a stále nemám menštruáciu. Moje spolužiačky ju už majú.

Je to v poriadku?

A ani prsia nemám. Úplne rovné, ani žiadne zdúrenie. Spolužiačky sa mi smejú.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

to, že nemáš menštruáciu v tomto veku je to ešte normálne. Avšak nejaké znaky puberty by už v tomto veku mali byť prítomné. U dievčat je práve prvým znakom rast prsníkov, neskôr je to rast ochlpenia v rozkroku, rast celkovo (do výšky) a posledná býva menštruácia.

Niektoré príčiny, pre ktoré dievčatá prichádzajú do puberty sú prílišné profesionálne športovanie. Súvisí aj s tým ako sa vyvíjala tvoja mama, sestra.

Ale každopádne v tomto veku si to už zaslúži prešetrenie špeciálnym lekárom - endokrinológom.

Skús mamine povedať, čo Ťa trápi, že dievčatá v triede sú vyvinutejšie, resp. že sa Ti zdá, že Ty nie si vôbec a zájdite k obvodnému lekárovi, ten Vás už odošle kam je potrebné.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas