Mám 14 rokov a nemám príznaky puberty. Je to v poriadku?

Zodpovedané
11. apr 2020

Dobrý deň,

mám 14 rokov a nemám príznaky puberty. Som nízky a nemutujem. Všetci kamaráti sú vyšší a mutujú.

Je to v poriadku?

Ďakujem

Ahoj,

väčšina kamarátov už majú príznaky dospievania a ty ešte nie, ale do 15 rokov by sa puberta mala začať prejavovať. U chlapcov najprv nastupuje zväčšovanie semenníkov, potom rast ochlpenia až potom, rast do výšky.

Možno aj ocino nastúpil do puberty neskôr - skús sa ho opýtať.

Ak však nebudú znaky dospievania do 15 rokov, treba ísť na lekárske vyšetrenie k endokrinológovi.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas