Mám 15 rokov a nemám menštruáciu. Je to v poriadku?

Zodpovedané
10. okt 2019

Dobrý deň,

pred mesiacom som mala 15 rokov a ešte som nemala menštruáciu. Bojím sa, že ju nedostanem.

Čo mám robiť?

Nohavičky mám stále po výtoku vo farbe žltobielej farby.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

dievčatá v Tvojom veku už menštruáciu majú mať. Ak ju nemáš, tak je potrebné prešetrenie.

V prvom rade, či nie si extrémne štíhla, prípadne profesionálna športovkyňa, alebo nie si nejako psychicky veľmi vyťažená (čo hormonálne môže zablokovať aktivitu pohlavných hormónov) a potom vyšetrenie (znaky puberty + hormóny), ktoré robí detský endokrinológ.

Takže by som povedala mamine, aby ste išli Tvojej obvodnej lekárke a tá už spraví, čo treba.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas