Mám ako rodič právo poznať krvnú skupinu svojho dieťaťa?

Zodpovedané
28. máj 2019

Dobrý deň,

mám 8 ročného a ročného chlapca a neviem krvnú skupinu ani jedného.

Na prepúšťacích správach z pôrodnice to uvedené nie je a ani v zdravotnej dokumentácii.

Mám ako rodič právo poznať krvnú skupinu svojho dieťaťa?

Sestrička ma odbila, vraj je to drahé vyšetrenie.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

v pôrodnici sa štandardne vyšetruje krvná skupina iba detičkám matiek, ktoré majú krvnú skupinu 0, alebo sú Rh negatívne. Je to kvôli možnosti nezhody v krvnej skupine s dieťatkom a nutnosti podania liečby matke.

Inak sa krvná skupina nevyšetruje, preto ju v správe nemáte.

Ako rodič určite právo máte, ale nie je to štandardné vyšetrenie preplácané poisťovňou. Na vlastné náklady si však môžete vyšetrenie krvnej skupiny realizovať.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas