Mám dcérke masírovať zatvrdlinku pod kožou po údere?

Zodpovedané
14. nov 2019

Dobrý deň,

moja trojročná dcérka sa pred dvomi mesiacmi udrela o hranu postele pri naháňaní sa. Šmykla sa a vo veľkej rýchlosti narazila. Udrela sa nad lícnou kosťou kúsok od oka. Mala tam len akoby oškretú kožu len povrchovo. Nekrvácalo to.

Miesto jej opuchlo a spravila sa veľká modrina pod okom a aj na líci. Chrastu si v škôlke po dvoch dňoch strhla. Keď jej po tom mieste prejdem, tak tam má na dotyk takú ako keby guličku alebo zatvrdlinku. Stále tam má svetloružový fľak aj po 2 mesiacoch.

Mám jej to masírovať?

Zmizne jej tá gulička?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

"gulička" už zmiznúť nemusí, nakoľko je to zrejme podkožný hematóm (krv pod kožou), ktorý sa už zorganizoval (opuzdril) a teda sa nezmenší.

Efekt masírovania nepoznám, skôr si myslím že nie je ako je.

Ak Vás estetický tento problém trápi tak možno do toho nejaký chirurg pichne a zjednodušene "krv vyberie", ale neviem či chcete dcérku vystavovať takémuto zákroku.

Na Vašom mieste by som ešte zopár mesiacov vyčkala, či sa útvar predsa len nezmenší a riešila to prípadne potom.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas