Mám dieťaťu najskôr nasadiť domácu liečbu a lekára vyhľadať až o 3 - 4 dni?

Zodpovedané
26. jan 2020

Dobrý deň,

môj štvorročný syn dostal vo štvrtok v noci teploty okolo 39°C a plechový kašeľ. Keďže sa blížil víkend a syn má dlhodobé problémy s dutinami a každý sopeľ mu hneď udrie na uši, išla som s ním hneď v piatok ráno k pediatričke.

Pediatrička mi však povedala, že nemám chodiť hneď prvý deň. Mám najskôr liečiť syna doma sirupom proti kašľu a Nurofenom. A keď sa to nezlepší, tak máme prísť o 3 - 4 dni.

Je takýto postup naozaj bežný?

Mám dieťaťu najskôr nasadiť domácu liečbu a lekára vyhľadať až o 3 - 4 dni?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

áno, je to bežný postup, ak dieťa nejaví známky ťažkej infekcie. To znamená nie je letargické, spavé, teplotu neviem zraziť napriek správnej dávke antipyretík, dieťa upadá do apatie, nechce prijímať tekutiny a z toho plynie dehydratácia atď atď.

Ak dieťa má "iba teplotu a kašeľ" a keď dostane lieky od teploty, po ktorých je jeho neurologický stav v poriadku, prijíma tekutiny, pohrá sa, tak treba stav odsledovať doma. Pri teplote samozrejme dieťa môže blúzniť, mať bolesti hlavy, vracať, byť plačlivé atď.

Vy ste ale matka, ak sa Vám na Vašom dieťati niečo nezdá, máte strach. Je to úplne v poriadku ísť sa uistiť k lekárovi, že nejde o nič vážne a riadiť sa jeho nasledujúcimi odporúčaniami.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas