Mám dvojmesačnej dcérke vymeniť mliečko?

Zodpovedané
18. jan 2021

Dobrý deň,

moja dvojmesačná dcérka začala odťahovať a plakať na prsníku. Začala som ju dokrmovať iba večer Sunarom. Vypije tak 100 ml, niekedy menej. Ostala nejaká čudná.

Predtým bola veľmi spokojné bábätko a teraz je mrzutá. Plače, už sa ani neusmeje.

Mám skúsiť vymeniť mliečko?

Kojenie je stále horšie. Za deň sa kojí veľmi málo.

Mám ju začať prikrmovať aj cez deň?

Včera mala v stolici také ako keby hrudky a aj hlien.

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem Vám takto úplne povedať. Môžem len polemizovať, čo je vo veci.

1) Okolo 2 mesiacov býva laktačná kríza, kedy sa mamičke tvorí menej mliečka. Odťahovať sa môže dcérka lebo mliečko nejde takým prúdom akým by si želala, a veľa sa narobí. V tomto prípade by som Vám odporučila nasadiť si Benedikt + senovku (3x denne po 3 tbl) + kontakt koža na kožu ak sa dá, prikladať aj každé 2 hodiny. Efekt by mal byť do 3 dní.

2) Infekcia bradavky / ragáda - to by ste videli, treba to riešiť.

3) Nevyhovuje jej prostredie - svetlo, hluk, podnety (začala byť vnímavá, čiže aj také veci ako obrazy, hračky atď).

Je toho veľa, vyplatí sa o kojenie zabojovať a určite ho úplne nezrušiť. Ale ak je dcérka hladná, nespokojná, plače, tak ak neprídete na príčinu a neodstráni sa do 5 dní, dávala by som mliečko aj cez deň.

Druhá vec je ešte, či dcérka priberá. Môžete si ju odvážiť, prípadne spraviť skúšku dojčenia (odvážiť pred papaní a po papaní a budete vedieť koľko reálne z prska vypije) buď doma alebo u pediatra.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas