Máme sa obrátiť na logopéda, keď 2-ročný syn nejaví záujem o reč?

Zodpovedané
3. jan 2023

Dobrý deň,

syn mal v októbri 2 roky a stále nechce rozprávať. V repertoári má 2 slová, "mňam" a "nie". K tomu ešte pár slabík, džavoce svojimi zvukmi, napodobňuje niektoré zvieratká. Inak ale nejaví záujem ani opakovať po nás, ani sa nepokúša niečo vysloviť. Rozumie však všetkému perfektne, dokáže nám aj dobre odkomunikovať veci gestami či zvukmi.

Od malička si dával so všetkým oproti rovesníkom dosť načas (pretáčanie, sedenie, plazenie, chôdza), preto sme to doteraz nejako veľmi neriešili.

Mali by sme sa podľa vášho názoru už skúsiť obrátiť na logopedičku, alebo tomu ešte máme dať čas?

Ďakujem

Dobrý deň,

logopédia sa odporúča ak:

  • Dvojročné dieťa nemá potrebu vyjadriť svoje pocity, nekomentuje a nerozpráva, čo vidí, - nežiada Vás o opakovanie činností ani o podanie predmetu či hračky.
  • V dvoch rokoch používa menej ako 10 zrozumiteľných slov.
  • Netvorí žiadne dvojslovné kombinácie (bába tam, toto da a pod.).

Logopedickú intervenciu by som teda vyhľadala - koniec koncov - radšej spraviť "krok navyše" ako si neskôr vyčítať, že ste mohli logopéda vyhľadať.

Čím skôr sa začne s deťmi pracovať, tak je efekt rýchlejší.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas