Mohla byť zistená dilatácia obličky 1. stupňa u ročného dieťatka pri novorodeneckom skríningu?

Zodpovedané
21. jan 2022

Dobrý deň,

ročnej dcérke z dôvodu prekonaného zápalu obličiek na sone zistili dilatáciu obličky 1. stupňa.

Nemala byť zistená táto diagnóza už v rámci novorodeneckého skríningu?

Podľa môjho názoru to mohlo byť podchytené skôr a mohla byť už sledovaná.

Aká je prognóza vývoja tohto ochorenia?

Zápal mala prvýkrát až v 11. mesiacoch. Obávam sa najmä recidív zápalov a zmien na obličkách. K nefrológovi sme zatiaľ odoslaní neboli. Máme ju sledovať a pri teplote priniesť moč.

Je pravda, že každé ochorenie, prechladnutie a teplota môžu spustiť v takýchto prípadoch aj zápal v dôsledku oslabenia imunity?

O týždeň máme očkovanie. Lieky dobrala pred 2 týždňami a pri oboch dávkach veľmi teplotovala.

Je vhodné pokračovať štandardne v očkovaní?

Nemôže to mať vplyv aj na zhoršenie dilatácie a na recidívu zápalu?

Prevenciu dodržiavame - Urinal sirup, probiotiká, časté prebaľovanie.

Ďakujem

Dobrý deň,

pri novorodeneckom skríningu sa takáto chyba nie vždy musí zistiť (napríklad ak dieťatko ešte nie je dobre "rozpité" mlieka nie je skríning taký priekazný). Navyše režim pri dilatácii 1.stupňa je taký, že je dieťa kontrolované v 3.mesiaci a ak dilatácia pretrváva je sledovaná v nefrologickej ambulancii. Matka je poučená o nutnosti častejšieho prebaľovania v dôsledku toho, že do obličky môže "ľahšie" baktéria vniknúť zo znečistenej plienky od stolice.

Čo sa týka recidív, pri dodržaní zásad hygieny - časté prebaľovanie, hygiena rúk, utieranie zadku spredu dozadu, - by ku nim vôbec nemuselo prísť a pokiaľ nebol zápal veľmi rozvinutý (extrémne vysoké CRP, hospitalizácia), tak nepredpokladám, že by nejaké jazvy na obličke vznikli.

Nie je pravda, že každé ochorenie vedie k zápalu obličky. Ten sa vytvorí iba v prípade, že je prítomná baktéria, ktorá tam nemá čo robiť (z gastrointestinálneho traktu), a teda ak je dobre dodržiavaná hygiena, nemôže zápal obličky vzniknúť "iba" v dôsledku prechladnutia.

Očkovanie 2 týždne po dobratí liekov (resp minimálne týždeň bez teplôt) je v poriadku, netreba ho dlhšie odďaľovať.


Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas


Union zdravotná poisťovňa prináša svojim najmenším poistencom množstvo benefitov. Získajte príspevok na okuliarové rámy pre deti a veľa ďalších výhod.
www.union.sk/vyhody-pre-najmensich