Mohla deťom uškodiť izbová pleseň?

Zodpovedané
29. nov 2022

Dobrý deň,

v detskej izbe som našla pleseň. Samozrejme som ju v panike začala odstraňovať. Keďže sme nič na to určené doma nemali, čistila som ju vlhčenými utierkami.

Mohla deťom uškodiť izbová pleseň, keď som ju odstraňovala a boli pri tom?

Ďakujem

Dobrý deň,

teoreticky každý dlhodobejší pobyt v plesňovom prostredí má negatívny dopad na zdravie človeka.

Pri odstraňovaní sa môžu čiastočky asi vdychovať aktívnejšie, ako keď sa neodstraňovala. Z dlhodobého hľadiska je oveľa prospešnejšie, že tam už nebude ako nejaké riziko odstraňovania plesne pri deťoch.

Odporúčam ale dočistiť prípravkom proti pliesňam. Hoci okom ich nevidno, môžu byť čiastočky ešte na stene.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas