Mohla som ublížiť dcérke, keď som jej zle zarobila roztok do nosnej sprchy?

Zodpovedané
26. feb 2023

Dobrý deň,

dvojročnej dcérke pravidelne robievam nosnú sprchu. Momentálne má soplíky, tak sprchujeme aj 3x denne. Dnes som prišla na to, že som jej roztok zle namiešavala. 1 sáčok mal byť na prípravu 120 ml roztoku. Ja som jej ten 1 sáčok riedila len so 60 ml vody.

Mohla som jej nejako ublížiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

roztok v tomto prípade nebol fyziologický - izotonický ale zrejme hypertonický. Ublížiť ste neublížili. Dcérku to mohlo štípať, resp. byť nepríjemné. Deťom takéto roztoky úplne štandardne nedávame.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas