Mohol štvormesačný synček zdediť schizofréniu?

Zodpovedané
6. dec 2019

Dobrý večer,

manželov brat má schizofréniu a lekár nevie, či je to zdedené (mal to ich dedko) alebo získané. V mladom veku podľahol marihuane. Obe varianty sú možné.

Mohol môj štvormesačný synček zdediť toto ochorenie?

Kedy by sa to začalo prejavovať?

Môžu byť nejaké znaky, podľa ktorých by sme už teraz vedel,i či sa ho týka?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

v tomto veku určite žiadne príznaky nemôžete sledovať - ani v predškolskom veku nie je typická. Typicky sa začína prejavovať až v neskorších obdobiach - puberta a mladá dospelosť.

Existuje zvýšené riziko schizofrénie, ak ňou trpel niekto v rodine. Takže genetika zohráva úlohu.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas