Môže 5,5 mesačnému synovi niečo vadiť v materskom mlieku?

Zodpovedané
8. jan 2020

Dobrý deň,

môj 5,5 mesačný syn je plne kojený, zatiaľ je bez príkrmov.

Posledný mesiac ho bolieva asi bruško. Neplače, ale krúti sa, dvíha nožičky a namáhavo tlačí. Je z toho nervózny. Toto robieva aj niekoľkokrát za deň.

Večer sa kvôli tomu ťažko uspáva. Keď aj zaspí, zase sa zobudí a o chvíľu opäť namáhavo tlači a rozčuľuje sa. Trvá dlho kým sa mu podarí si trochu poprdkať.

Plynatosť ho trápi aj v noci, lebo sa na to veľmi často budí. Stolicu máva raz za 1 až 3 dni a konzistenciu dosť hustú. Akoby žuvačkovitú a je žltozelenej farby.

Syn prospieva dobre, má primeranú výšku a aj váhu. Nakoľko je plne kojený, napadá ma jedine, že mu začalo vadiť niečo čo jem. Stravu som nijako nezmenila.

Je možné, že sa mu časom vyvinula nejaká alergia na nejakú potravinu, ktorú jem a ovplyvňuje materské mliečko?

Alebo treba príčinu hľadať inde?

Pediater na poradni sa vyjadril, že pokiaľ dobre prospieva a neplače veľmi, tak to netreba riešiť. Ale situácia začína byť neúnosná.

Ďakujem za odpoveď

Dorbý deň,

skúste v strave vysadiť laktózu - všetko mliečne, to je často príčinou.

Synčekovi nasaďte Espumisan kvapky 5x denne 25 kvapiek - dlhodobo.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas