Môže byť zvýšená hodnota CK_MB aj kvôli virózam u 5 ročného syna?

Zodpovedané
16. jan 2022

Dobrý deň,

trápia ma výsledky odberu u 5 ročného syna. Má mierne zvýšené pečeňove testy a tiež mierne zvýšené CK_MB. Bojím sa, že by to mohlo byť nejaké svalovo neurové ochorenie. Poslali nás ku kardiológovi.

Od septembra bol asi 3 - 4x chorý a od poslednej choroby sa sťažoval, že musí napínať nohy. Pani doktorka nám povedala, že je to kvôli nízkej hodnote vitamínu D.

Môže byť zvýšená hodnota CK_MB aj kvôli virózam, ktoré mal v poslednom čase?

Aké sú celkovo výsledky z odberu?

Ďakujem

Dobrý deň,

o svalovom ochorení pochybujem. Výsledky sú iba úplne ľahučko zvýšené, nesvedčia pre ochorenie.

Osobne by ma skôr zaujímalo, že či bol synček dosť napitý, nebol dehydrovaný, lebo má niečo vyššie hladiny metabolizmu železa. Na to by som sa zamerala buď opakovaným odberom, alebo hľadaním inej príčiny.

Ostatné - ľahko zvýšené trombocyty a monocyty môže svedčať o prekonanej viróze.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas