Môže dcéra kašľať kvôli tomu, lebo sa jej trhajú hlieny?

Zodpovedané
19. júl 2022

Dobrý deň,

so štvorročnou dcérou som bola na pohotovosti, lebo mala horúčku 39,7 - 39,9°C bez príznakov 3 dni po sebe. CRP mala 9. Počúvaním nič nezistili, mala čisté dýchanie. Zobrali jej moč a poslali na RTG hrudníka. Tam zistili nález "skrytý" zápal priedušiek a z moču zápal.
Dali jej ATB Suprax, dcéra na 3 deň brania ATB začala kašlať.

Môže to byť z antibiotík, lebo sa jej tie hlieny začínajú odtrhať?

Rozširuje sa jej zápal?

Horúčku od začatia ATB nemala.

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ teploty nemala, ide o dobrú správu, že proti infekcii antibiotiká zabrali a zápal sa nerozširuje. Kašlanie je ďalšia fáza ochorenia. Môže ísť presne o to, že sa hlieny odtrhávajú ako ochorenie postupuje.

Podporiť vykašliavanie môžete Solmucol sirupom. Nezabudnite na probitiká pri ATB - s obsahom kmeňa LGG napr Probiofix INUM.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas