Môže ísť u 7-ročného syna o piatu a šiestu chorobu?

Zodpovedané
31. okt 2022

Dobrý deň,

môj 7-ročný syn dostal minulý piatok z ničoho nič poobede teploty až do 40°C. Trvali od piatka do nedele. Skončili sme v sobotu večer na detskej pohotovosti, kde mu skontrolovali krv a moč. Všetko mal v poriadku, dostal infúziu.

Ďalší deň mu robili aj CRP, ktoré vyšlo taktiež v poriadku. Lekár konštatoval, že to bude asi akútny zápal dýchacích ciest alebo piata a šiesta choroba. V pondelok ráno mal výsyp červených vyrážok na brušku a hrudníku, išli sme k lekárovi, ktorý diagnózu potvrdil. Povedal však, že pokiaľ bude mať výsyp, tak by nemal mať teplotu.

Dnes je už streda, syn má výsyp už aj na tváričke, lícach, teplotu cez deň nemá, ale večer okolo 20.30 a o 01.30 ju má stále zvýšenú. Podávam mu Brufen a čapíky Panadol. Dosť sa obávam, keďže som si čítala, že takúto chorobu majú menšie deti. Znepokojuje ma zvýšená teplota, ktorá sa mu počas večera a noci stále vracia. Syn je slabý, schudol, druhý deň po sebe dostal aj slabšie febrilné kŕče. Som celkovo vyľakaná, máme ešte absolvovať doplňujúce neurologické vyšetrenie.

Môže ísť u 7-ročného syna o piatu a šiestu chorobu?

Ďakujem

Dobrý deň,

výsyp na tele detí je pomerne častý sprievodný príznak rôznych ochorení. Podľa vyrážky sa málokedy dá určiť presne o akú chorobu ide. Šiesta choroba je s priebehom vysypania sa po teplotách typická pre dojčatá a batoľatá, nie pre takto staré deti. Takže si myslím, že skôr o ňu nejde, ale ide o iný typ virózy. Teploty môžu trvať aj týždeň, nemajú stúpajúcu tendenciu, naopak klesajúcu. To je znak toho, že je všetko "na dobrej ceste". Diagnostika bola urobená kvalitne. Vylúčila sa bakteriálna infekcia s nutnosťou inej liečby ako symptomatickej, takže je všetko v poriadku.

Neurologické vyšetrenie je určite na mieste, v tomto veku febrilné kŕče nie sú úplne typické.
Nemohlo ísť skôr o triašku pri vysokej teplote?

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas