Môže mať môj 7-ročný syn skrytý zápal pľúc alebo pohrudnice?

Zodpovedané
5. feb 2023

Dobrý deň,

syn má 7 rokov a už 10 dní kašle. Skôr sucho, dráždivo, posledné dni trochu vlhkejšie. Začalo to bolesťou hrdla a mierne zvýšenou teplotou. Po týždni sme boli u pediatra. Ten konštatoval, že sú to len hlieny, výsledky krvi, CRP aj leukocyty, boli v norme. Lekár nám poradil ešte počkať a ak sa stav nezlepší, tak predpíše antibiotiká.

Nasadil nám Solmucol, Ventolin a na noc Stoptussin. Syn to užíva dva dni, zdá sa mi, že sa mu stav trošku zlepšil. Kašeľ však neustal, cez deň je viac vlhký, v noci skôr dráždivý. Dosť ma však znepokojilo, že sa syn večer pred spaním sťažoval na silnú bolesť na hrudníku. Tvrdil, že je to bolesť, ako keď sa niekde zraní. Ráno už bolo dobre, vravel, že ho to bolí len trošku. Dnes večer mi opäť tvrdil, že ho bolí hrudník, ale menej. Ešte dodám, že pri akejkoľvek malej námahe sa veľmi rozkašle, inak kašle menej, ako pred týždňom. Antibiotiká užíval minulý polrok 3x kvôli zápalu ucha, tak preto som teraz trochu opatrná. Nechcem mu ich dať zbytočne, ale zase nechcem ani niečo podceniť.

Môže sa takýto stav dať do poriadku bez antibiotík, alebo je ich potrebné už radšej nasadiť?

Mám ísť kvôli bolesti na hrudníku so synom na RTG?

Nemôže mať skrytý zápal pľúc alebo pohrudnice?

Ďakujem

Dobrý deň,

bolesťna hrudníku môže byť v súvislosti s kašľom. K liečbe sa bez vyšetrenia neviem vyjadriť. Ak sa stav nelepší, zvážila by som rtg hrudníka a následne podľa situácie.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas