Môže mať môj synček reflux?

Zodpovedané
23. feb 2023

Dobrý deň,

mám 6-týždňového syna, ktorý krásne priberá. Je plne dojčený. Keď počas dňa nespí, tak je stále nepokojný. Rovnako aj počas uspávania cez deň a hlavne večer. Na chrbátiku nechce dlho ležať, hneď plače.

Po každom dojčení si odgrgne. Niekedy sa stane, že nevracia, ale väčšinou grcká až po hodine od papania. V noci pekne spinká, ale nad ránom už sa mrví, je nepokojný. V noci ho dojčím len z jedného prsníka. Po 2-3 hodinách z druhého, niekedy aj po hodine. Niekedy aj zakašle, pričom chorý nie je. Okrem toho aj kýcha a 2x denne sa mu čká. Keď počas noci spí, tak sa niekedy začne dusiť. Je to ako keby sa mu mliečko vrátilo do pusinky. Je v zavinovačke, dávam ho na vyvýšený vankúš a aj nabok, ale aj tak mu mlieko z úst vyteká.

Môže mať môj synček reflux?

Ďakujem

Dobrý deň,

vyzerá to, že synček má reflux. Spánok na boku nie je najbezpečnejšia poloha - hrozí prevalenie na bruško - v zavinovačke veľmi nebezpečné. Bezpečnejšia je poloha na chrbte s obracaním hlavičky do strán. Ak sa bojíte, tak aspoň zabezpečiť, že sa z boku neprevalí, treba mu dať zrolovaný uterák alebo čosi.

Môže skúsiť kúpiť prípravok Nutrilon Nutriton a dávať k dojčeniu. Okrem toho režimové opatrenia - častejšie dojčenia + dobré odgrgnutie. Reflux spontánne prejde do 6. mesiaca. Ak dieťa priberá a je inak klinicky v poriadku (čo vyzerá že synček je), tak nie je potrebné robiť nič iné.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas