Môže mať zdeformovaná hlavička vplyv na vývoj mozgu?

Zodpovedané
17. mar 2019

Dobrý deň,

dcéra mala ako bábätko zležanú hlavičku. Ako jej narástli vlásky a začala sedieť, už to nebolo moc vidieť. Teraz má 8 rokov a pred nedávnom pri umývaní hlavy som si všimla, že má stále hlavičku zdeformovanú. Nie je to veľa, no na jednej strane vzadu ju má viac vyklenutú.

Dá sa s tým ešte niečo robiť?

Nemôže to mat zlý vplyv na vývoj mozgu?

Ďakujem

Dobrý deň,

určite už nepomôžu žiadne ortézy, aké sa používajú pri bábätkách, kým ešte nie sú uzavreté lebečné švy. V tomto prípade - v tomto veku, sa s tým už nič robiť nedá.

Pravdepodobne by boli nejaké možnosti plastického - neurochirurgického operačného riešenia, ale takýto výkon je vyhradený pre prípady vážnych deformít po kraniotraumách atď.

Avšak píšete, že dcérke to skoro ani nie je vidno, preto si nemyslím, že táto možnosť by bola zrealizovateľná. Ak je tá deformita takáto malá na vývoj mozgu vplyv nemala.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas