Môže sa novorodenec nakaziť kiahňami od starších súrodencov?

Zodpovedané
27. feb 2022

Dobrý deň,

som pár dni po pôrode tretej dcéry. Momentálne ešte stále v pôrodnici a podľa všetkého by nás mali zajtra pustiť. Stala sa však taka vec, že dnes u staršej dcery prepukli ovčie kiahne. Ja s manželom sme ich prekonali ako deti, čiže by sme mali mať imunitu. U strednej dcéry očakávam nástup kiahní v blízkej budúcnosti.

Čo ale s novorodencom?

Všade čítam, že by mala mať protilátky ešte odo mňa.

Môžem ísť s novorodencom normálne domov?

Nemáme veľmi podmienky, aby sme staršie deti dali inde, rozhodne nie na niekoľko týždňov.

Dá sa nejakým testom zistiť, či naša najmenšia má nejaké protilatky získané odo mna?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, nákaza je bohužiaľ možná i napriek tomu, že počas prvého pol roka má naozaj protilátky od Vás a nie je to časté, že sa dieťa do pol roka nakazí. Ale stretla som sa už aj s takýmto prípadom. Deti sú infekčné až pokiaľ sa všetky lézie na koži nezaschnú.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas