Môže si dieťatko ublížiť búchaním hlavičky?

Zodpovedané
2. apr 2021

Dobrý deň,

som PNR a mám v starostlivosti 14 mesačného chlapčeka. Prišiel k nám ako trojtyždňové bábätko. Je milý, šikovný a múdry. Je to slniečko, ale nesmie sa mu odporovať. Akonáhle mu niečo nedovolíme, tak je zle. V tom momente buch hlavičkou o zem, o nábytok, alebo o hocičo, čo mu je po blízku. A to je naozaj poriadna pecka, nie ťukanček.

Už niekedy viem odhadnúť, že to spraví, tak si ho vezmem na ruky a snažím sa mu vysvetľovať ,napr." Detičky nesmú brať nôž do rúčky, môžu si ublížiť." .A podstrčím mu detský príbor. Celkom to zaberá.

Počas dňa je veľa podobných situácii a nie vždy tomu dokážem zabrániť. Veľmi ma trápi, že si takto ubližuje. Čelíčko má samá modrinka.

Ako mám reagovať a ako ho to odnaučiť?

Nemôže sa to časom zhoršovať?

Nemôže to byť prejav nejakej psychickej poruchy?

Ďakujem

Dobrý deň,

na riešenie odporúčam psychologickú intervenciu, aby ste eliminovali tieto reakcie.

Ja Vám s týmto nie som schopná erudovane pomôcť. Určite to treba riešiť, opakované nárazy na hlavu môžu spôsobiť viaceré patológie.

Dúfam že problém sa s chlapčekom čoskoro vyrieši a bude všetko ako má byť.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas