Môžu ranný kašeľ spôsobovať vracajúce sa chlamýdie?

Zodpovedané
9. jan 2023

Dobrý deň,

syn má 2 roky a 3 mesiace. V novembri prekonal zápal pľúc spôsobený chlamýdiami. Užíval 3 týždne Klacid, všetko sa zrejme preliečilo.

Teraz na Silvestra zachrípol, dávala som mu Kalciový sirup. Prešlo to, ale začal kašľať. Zaujímavé je, že kašeľ má iba ráno, je taký vlhký, 2x si odkašle a potom celý deň nič ani v noci, dokonca v noci dýcha čisto, žiadne chrčanie.

Je takýto ranný kašeľ v poriadku, alebo sa mám obávať, že sa takto nenápadne opäť ozývajú chlamýdie?

Ďakujem

Dobrý deň,

takýto ranný kašeľ nie je nutné nijako riešiť a nie je príznakom žiadneho vážneho ochorenia.

Vo veci môže byť to, že trošku hlienu, ktorý sa mu tvorí sa po noci nahromadí a potrebuje sa z neho vykašlať. Hlien sa môže tvoriť v zime napríklad aj v dôsledku kúrenia, nižšej vlhkosti. Resp. suchosti v spacej miestnosti.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas