Môžu zdurenie prsníka u 4-mesačného syna spôsobovať moje hormóny v mlieku?

Zodpovedané
4. nov 2022

Dobrý deň,

mám 4,5-mesačného chlapčeka, ktorý je plne dojčený. Večer som si všimla, že má ľavý prsník začervenaný a zatvrdnutý. Pediatrička ma s ním ráno poslala na detskú gynekológiu, kde mu mali spraviť sono.

Detská gynekologička však sono neurobila, lebo je chlapec a ona s tým vraj nič nemá. Odporučila mi, že sa máme objednať do Ľubochne na detskú endokrinológiu a na odber prolaktínu. Kontaktovala som teda najprv detskú endokrinologickú ambulanciu v našom okolí, kde mi povedali, že pokiaľ je dojčený, môžu mu to spôsobovať moje hormóny v mlieku. Problém by to bol údajne až vtedy, ak by tento stav pretrvával 3 mesiace od ukončenia dojčenia. V inej ambulancii mi povedali to isté, ale pre istotu nás objednali na kontrolu, aby to lekár videl.

Môžu zdurenie prsníka u môjho syna naozaj spôsobovať moje hormóny v mlieku?

Pokiaľ áno, prečo sa mu začervenanie a stvrdnutie objavilo len na jednej strane?

Čo iné to mohlo spôsobiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, naozaj môžu byť prsníky zdurené pri dojčených deťoch kvôli obsahu materských hormónov. Je to vlastne pomerne bežné. Zväčšenie môže byť jednostranné, začervenanie však skôr svedčí o nejakom procese podráždenia či zápalu. To sa však dá povedať iba vyšetrením.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas