Môžu zväčšené uzliny za uchom miznúť u detí tak dlho?

Zodpovedané
27. mar 2023

Dobrý deň,

ročný syn prekonal pred 4 týždňami zápal uší. Dostal antibiotiká Megamox Duo a po dvoch dňoch sa vyhádzal. Vraj to mohla byť alergia na ATB, tak sme ich vysadili. Po pár dňoch dostal zápal HDC, hlieny mu zatekali do krku. Tentoraz mal Zinnat a aj ho doužíval. Popri zápale HDC sa mu za uškom objavili 3 zväčšené uzliny, ktoré dodnes nezmizli. Nezdá sa mi, že by sa zväčšovali. Jedna má asi 1 cm, tie druhé sú maličké. Naša pani doktorka nám povedala, vraj to máme sledovať. Ak by sa zväčšili, máme prísť. Mám obavy, aby to nebolo niečo vážnejšie.

Môžu zväčšené uzliny za uchom miznúť tak dlho?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade mi nedá reagovať. Ak je podozrenie na alergiu na penicilín, nemal by byť ordinovaný Zinnat. Osobne si ale vôbec nemyslím, že by o alergiu na penicilín išlo - u detí je veľmi raritná. Skôr išlo o vyhádzanie sa pri ochorení, čo je oveľa častejšie. Toto by si ale zaslúžilo prešetrenie - či o alergiu ide alebo nie.

Zväčšené uzliny môžu u detí pretrvávať aj mesiace až roky - presne ako Vám povedala aj Vaša pani doktorka. Treba ich sledovať v čase, ako a čo sa menia/nemenia, či sa nezväčšujú, bolia/nebolia, či ich pribúda a zmeny konzultovať s pediatrom.

V prípade potreby Vás odošle na sono uzlín.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas